Tiskové zprávy

Tisková zpráva č. 3/rok 2012

tiskovkyVyfoťte v Křižíkových sadech svoji „nejlepší fotografii roku 1945“

Přeneste se začátkem května do Plzně tak, jak vypadala, když ji osvobozovali Američané. Projekt „Plzeň 1945“ vám nenabídne jen velkolepou podívanou, ale dá vám možnost stát se i aktérem celého dění! Vyfoťte si v Křižíkových sadech svoji „dobovku“ a zúčastněte se jedinečné soutěže o „nejlepší fotografii roku 1945“.

Projekt Plzeň 1945, který znáte z loňska z Proluky, Křižíkových sadů a prostoru před muzeem Patton Memorial, není třeba příliš představovat. Vojenské campy, historická vozidla i výjevy z dobového života běžných Plzeňanů sklidily loni úspěch u návštěvníků všech věkových kategorií. I letos si přijdete na své, a to od pátku 4. května až do úterý 8. května. K vidění bude až třicet kusů vojenské historické techniky i pódium s bohatým kulturním programem. Hrát bude jazz a lidová muzika, těšit se můžete i na dobovou módní přehlídku.

Jako návštěvníci ale nemusíte zůstávat pouhými diváky. Celý projekt má za cíl „oživit“ Plzeň a vrátit jí do euforie květnových dnů roku 1945. V tomto duchu se nese i soutěž, kterou si pro vás organizující vojenské historické kluby připravily. Vybízejí vás, abyste doslova vyfotili svoji „nejlepší fotografii roku 1945“. Stačí jen přijít v dobových či autenticky vyhlížejících šatech, navštívit projekt Plzeň 1945, nezapomenout fotoaparát a popustit uzdu fantazii. Kromě klasických snímků se můžete nechat inspirovat dobovými záběry přímo z osvobození. Pokud se pokusíte o „oživení“ některé konkrétní fotografie, neváhejte a zašlete ji spolu s Vaším výtvorem na mailovou adresu dobovka@plzen1945.cz. Organizátoři se nebrání ani drobným úpravám v grafických editorech. Všechny Vaše příspěvky budou vítány.

A jak říká heslo celého projektu „Navraťte se i Vy prostřednictvím projektu Plzeň 1945 do atmosféry a života plzeňských ulic na jaře roku 1945…“, Slavnosti svobody nejsou jen o autech, zbraních a uniformách, jsou o vzpomínání, navracení se do historie své země i své vlastní, o vděčnosti těm, co v květnu před 67 lety přišli do Plzně a byli stejně mladí jako Vy, Vaše děti či vnoučata.

Další informace o soutěži i samotném projektu naleznete na oficiálních stránkách www.plzen1945.cz.