image

U jednotek americké armády, které na začátku května 1945 vstoupily na území západních a jihozápadních Čech, působili vedle novinářů a fotografů také váleční kameramani od U. S. Signal Corps, kteří tyto historické okamžiky natáčeli. Po mnoha desítkách let se na jejich filmové reportáže, většinou krátké a útržkovité, můžeme podívat v několika dílech legendárního dokumentárního cyklu Hledání ztraceného času od České televize.

Pohled českých a amerických kameramanů na konec války v Čechách je odlišný. Čeští kameramani jsou fascinováni povstáním a pak osvobozením, ale Američané mají jiné hlavní téma. Zajímají je hlavně Němci. Je to celkem pochopitelné, protože kvůli Němcům Američané do Evropy i do Čech přišli a kvůli nim riskovali i své životy. Ve chvíli, kdy došli až na konec cesty, chtějí si odvézt domů snímky, které jim budou navždy připomínat velké vítězství,” vysvětluje filmový historik Karel Čáslavský, který filmový materiál připravil k odvysílání. Část těchto filmových záznamů, uložených v Americkém národním archivu NARA, uvedl u nás v roce 2005 ve známost americký archivář William T. Murphy, ale většina z nich byla v pořadu Hledání ztraceného času uvedena úplně poprvé. Další záběry si z USA vyžádal Karel Čáslavský.

Více než rok však trvalo, než byly odpovídajícím způsobem popsány a uvedeny do reálného kontextu, protože Američané se o to sice pokusili, ale protože neznali prostředí, často chybovali. Zástupy zajatých Němců a některé nápisy je totiž často vedly k přesvědčení, že se nacházejí v Německu,” přibližuje obtíže při identifikaci jednotlivých snímků Čáslavský.

Uvidíme různé události z období mezi 5. květnem a 18. srpnem 1945, které v Plzni, Protivíně, Rokycanech, Karlových Varech, Chebu, Lokti, Kamenném Újezdu, Volarech a mnoha dalších městech a místech natočili kameramani Halloran, Graham, Leiter, Hallberg, Butterfield, Snowden a ještě desítka dalších.

Text převzat z webových stránek televizního pořadu Hledání ztraceného času. Česká televize, 2010.

VIDEO:

Záznamy jednotlivých dílů dokumentárního cyklu “Co viděli americké kamery v Čechách” jsou převzaty z YouTube kanálu MrJexxxik. Děkujeme.