O projektu Plzeň 1945 a Slavnostech svobody

O organizátorovi

Klub vojenské historie (KVH) Tommy & Yankee z. s. se sídlem v Plzni se zabývá vojenskou historií v letech druhé světové války s hlavním zaměřením na západní spojenecké jednotky. Ze zájmu o danou věc se pokoušíme veřejnosti co nejvěrněji přiblížit dobový život a poměry spojeneckých vojáků během jednoho z nejzuřivějších válečných konfliktů, co kdy lidstvo potkalo. V tehdejších uniformách se členové klubu pokoušejí ve všech směrech věrně ztvárňovat příslušníky vybraných spojeneckých jednotek v daném období války pomocí takzvané „living history – oživené historie“.

Náš klub se aktivně účastní a pomáhá s organizací jak rekonstrukcí bojových scén z let druhé světové války, tak i pietních aktů k různým výročím a vzpomínkám. Nadále pořádáme výstavy dobové výstroje, výzbroje a dalších válečných artefaktů, které naši členové vlastní. V neposlední řadě úzce spolupracujeme s dalšími vojensko-historickými kluby a institucemi i za hranicemi naší vlasti.

Naše sdružení má již bohaté zkušenosti s pořádáním úspěšných projektů typu „living history – oživené historie“. Za všechny můžeme z let minulých především jmenovat velmi divácky úspěšný projekt – Svobodnou ulicí 1945, který jsme uskutečnili v rámci Slavností svobody 2010 za spolupráce se Západočeským muzeem v Plzni. Tento projekt nabídl široké veřejnosti velmi netradiční pohled do historie a doby osvobození našeho města americkou armádou. K vidění nebyl pouze dobový vojenský život a vybavení, ale i pohled na prosté obyvatelstvo a dění v našem městě v roce 1945. V rámci tohoto projektu se nám také podařilo aktivně zapojit mnoho plzeňských škol, které měly 5možnost využít jedinečných exkurzí v rámci zpestření výuky dějepisu. Tato akce se pak stala základem právě projektu PLZEŇ 1945, který naše sdružení začalo intenzivně připravovat již v roce 2010. Postupně se do tohoto jedinečného projektu pod taktovkou klubu Tommy & Yankee zapojilo několik významných klubů vojenské historie, a to jak plzeňských, tak i přespolních a zahraničních, ale také institucí jako například Československá obec legionářská, muzeum Patton Memorial Pilsen nebo Západočeské muzeum v Plzni.


Kontakt

www.tommy-yankee.cz

Seznam všech kontaktů na naše sdružení a jeho představitele najdete »ZDE«