O projektu Plzeň 1945 a Slavnostech svobody

O projektu PLZEŇ 1945

_DSC1059_uSlavnosti svobody jsou pro nás jako pro Plzeňany srdcovou záležitostí. Jsou příležitostí poděkovat za něco, za co jsme dlouhá léta kvůli minulému režimu poděkovat nemohli. Za to, že nás v roce 1945 osvobodila spojenecká armáda, za to, že tehdy Plzeň zažila několik dní naprosté euforie.

Kolik je mezi námi těch, kteří tyto dny pamatují? Ne tolik, aby ve společnosti duch těchto událostí přežíval bez našeho přičinění. Je třeba je neustále připomínat, abychom se vyvarovali chyb a vážili si toho, co pro nás udělali naši prarodiče, praprarodiče i úplně cizí lidé – spojenečtí vojáci, mladí kluci, kteří k nám dnes přijíždějí o pár let starší, ale stejně nadšení ze života jako tenkrát, když přinesli Plzni svobodu.

Ve snaze přiblížit Slavnosti svobody co nejširšímu okruhu návštěvníků se zrodil v roce 2010 náš projekt zprvu nazvaný “Svobodnou ulicí 1945”, později “Plzeň 1945”. Jeho hlavním cílem bylo už od začátku zavést každého diváka do centra veškerého dění, zavést ho přímo do květnových dní roku 1945.

DSC_5614_resizePostupně se nám podařilo vytvořit bohatý obraz vojenského tábora a civilního života 40. let. Jak název napovídá, z pouhé “ulice” jsme se v roce 2011 rozšířili do “celé” Plzně a tak tomu bylo i v následujících letech, neboť účastníci projektu se účastní od té doby mnoha dílčích akcí celých Slavností svobody, plzeňských oslav osvobození.

Vojenské tábory jsme postupně obohacovali o nejrůznější kousky dobové techniky, těch klenotů na čtyřech i více kolech (o pásech nemluvě), kulisy dotvářející prostředí plzeňské čtvrti roku 1945, ukázky z civilního života našich babiček a dědečků, do našich řad přibyli dobově odění Plzeňané, připravili jsme bohatý naučný program pro školy i širokou veřejnost a v neposlední řadě jsme zahájili tradici kulturních vystoupení podobných těm, jaká těšila civilní obyvatelstvo i americké vojáky na náměstí v roce 1945.

270926_378913745558436_603120514_nA to vše děláme kvůli lidem, kteří si naší práce cení, ať už slovy chvály a poděkování za věrné zobrazení minulosti, nebo jen tím, že se přicházejí podívat. Těmito lidmi jsou každoročně jak Plzeňané, které ke Slavnostem svobody pojí neodmyslitelné pouto, tak i přespolní se zájmem o národní historii.

Nesmíme zapomenout ani na ty, kteří jsou v těchto dnech těmi nejdůležitějšími – veteráni a pamětníci druhé světové války. Právě těm máme za co děkovat a snažíme se o to tím, co děláme. Chceme jejich odkaz udržet živý a předávat ho stále dál.

Pro důstojné připomenutí významné kapitoly našich dějin a oslavu svobody děláme vše co je v našich silách proto, abychom očekávání všech splnili. Zaslouží si to jak samotná Plzeň a její současní i dřívější obyvatelé, tak i ti, co tenkrát v roce 1945 přišli někam, kde nebyli doma, kde neznali nikoho, koho by měli bránit a za koho bojovat, a přesto riskovali právě kvůli nim své životy, poznali jejich rodiny a dnes se k nim mnozí vrací každý rok, jako by se vraceli domů. Právě těm děkujeme za to, že jsme dnes tady, s nadějí a vírou ve svobodu.

» Komu je projekt určen


Projekt je bez omezení určen všem návštěvníkům Slavností svobody, všem Plzeňanům i turistům, kteří tak budou moci poznat jednu z kapitol nejenom dějin města Plzně. V rámci programu si na své přijdou děti i dospělí, mladí i staří. Zvláště se pak tento naučný projekt velmi hodí pro žáky a studenty jako oživení výuky dějepisu.

» Cíle projektu


1) Navazovat na předešlé úspěšné ročníky projektu PLZEŇ 1945 v plném rozsahu a přinést nová výrazná obohacení programu projektu v rámci dalšího ročníku.

2) Přenést návštěvníky zpět v čase, do doby, kdy pochmurná protektorátní Plzeň přechází do svobodné a rozveselené epochy osvobození.

3) Zábavnou formou poučit návštěvníky Slavností svobody o historii světové i regionální.

4) Podporovat a zachovávat tradiční plzeňskou akci, Slavnosti svobody.

5) Vzdát hold všem veteránům bojujícím během druhé světové války, zvláště těm, kteří v květnu přijíždějí na tradiční plzeňské oslavy osvobození.

6) Oživit plzeňské květnové oslavy osvobození netradičním projektem s ojedinělým přístupem k historii.

7) Dokázat mládeži, že historie nemusí být vždy nudná.

8) Nabídnout návštěvníkům oslav ucelený a kvalitní vojensko-historický program.