Slavnosti svobody se staly již neodmyslitelnou součástí plzeňského kulturního života během prvních květnových dnů, kdy si připomínáme výročí osvobození západočeské metropole americkou armádou a ukončení druhé světové války. Slavnosti svobody se uskuteční ve dnech 3.-6. května 2024.


Pokud jste stálými návštěvníky Slavností svobody, jistě se vám projekt PLZEŇ 1945 zapsal do paměti. Autentické vojenské tábory, velké množství historické techniky, vojáci trénující pořadová cvičení, dřevěný plot s protektorátními plakáty či vyhláškami a mnoho a mnoho dalšího.

PLZEŇ 1945 vás vrátí do května 1945! 

O 75 let zpět se vrací Křižíkovy sady a jejich okolí přímo v historickém jádru města Plzně. Každý návštěvník je vtažen do historie a zažívá ji téměř na vlastní kůži. Ožívají před ním nejenom autentické vojenské tábory. Důstojník ve štábu sepisuje denní hlášení, jednotka před jídlem provádí hygienu v polních umývárnách, vojenská policie se stará o dokonalý pořádek, civilní obyvatelstvo je v euforii z osvobození, vyhledává ve svých řadách kolaboranty a dožaduje se spravedlnosti. Dostali jste už někdy čokoládu od amerického vojáka tak, jak to znáte z vyprávění vašich babiček? Zkuste se na začátku května podívat do Křižíkových sadů, možná se vám poštěstí.

Na své si přijdou i milovníci vojenské techniky. Kromě kultovních  džípů (Jeep), se mohou těšit na americké vozy Dodge, GMC, Half Track, obrněné vozidlo M8 Greyhound a mnohé další. K vidění toho je opravdu mnoho. Nechybí ani zbraně, které zájemcům představí uniformovaní vojáci. Klasické americké pušky, samopaly, pistole, revolvery i lehké a těžké kulomety mají dlouhou historii a nadšence do zbraní jistě zaujmou.

Kulturně a dobově. Swingové koncerty a styl 40. let! 

Návštěvníci se mohou těšit na představení stylové módy válečného období 40. let. Modely nejenom z roku 1945 seznámí s tím, co bylo “in” a co bylo úplné “faux-pas”. K vidění jsou vždy nové modely, sličné modelky i pohlední pánové. Zkrátka na své si přijde úplně každý! Pokud jste spíše milovníky hudby než módy, věřte, že ani na vás se nezapomíná. V programu jsou i hudební vystoupení interpretů domácích i přespolních, kteří neváží absolvovat i dlouhou cestu, aby potěšili nejenom swingové duše nadšených Plzeňanů. Projekt PLZEŇ 1945 je také jedinečný svoji civilní stránkou. Kromě vojáků a vojenských ležení jsou k vidění autenticky odění Plzeňané vítající své osvoboditele ať už se slovy díků nebo bábovkou na talíři. Kulisy dotvářejí dobovost celé scény.

Projekt PLZEŇ 1945 je otevřen i školním exkurzím. K exkurzi lze školní skupinu registrovat na webových stránkách projektu. Tam zároveň naleznete nejaktuálnější informace.