Slavnosti svobody se staly již neodmyslitelnou součástí plzeňského kulturního života během prvních květnových dnů a jinak tomu nebude ani letos, kdy uplyne již 75 let od osvobození západočeské metropole americkou armádou a ukončení druhé světové války. A půlkulaté výročí je třeba řádně oslavit! O tom jsou přesvědčeni i organizátoři projektu PLZEŇ 1945, kteří si pro všechny návštěvníky slavností připravili již X. ročník s nabitým programem, který se odehraje od pátku 1. do pondělí 4. května 2019 v plzeňských Křižíkových sadech. 

Pokud jste stálými návštěvníky Slavností svobody, jistě se vám projekt PLZEŇ 1945 zapsal do paměti. Jako každý rok, na Vás čekají autentické vojenské tábory, velké množství historické techniky, vojáci trénující pořadová cvičení, dřevěný plot s protektorátními plakáty či vyhláškami a mnoho a mnoho dalšího.

PLZEŇ 1945 vás vrátí do května 1945! Už jste dostali čokoládu od amerického vojáka? 

O 75 let zpět se vrátí Křižíkovy sady a jejich okolí přímo v historickém jádru města Plzně. Každý návštěvník bude vtažen do historie a zažije ji téměř na vlastní kůži. Ožijí před ním nejenom autentické vojenské tábory. Ve štábu bude důstojník sepisovat denní hlášení, jednotka před jídlem provede hygienu v polních umývárnách, vojenská policie se postará o dokonalý pořádek, civilní obyvatelstvo bude v euforii z osvobození vyhledávat ve svých řadách kolaboranty a dožadovat se spravedlnosti. Dostali jste už někdy čokoládu od amerického vojáka tak, jak to znáte z vyprávění vašich babiček? Zkuste se letos podívat do Křižíkových sadů, možná se vám poštěstí.

Na své si přijdou i milovníci vojenské techniky. Kromě kultovních  džípů (Jeep), se mohou těšit na americké vozy Dodge, GMC, Half Track, obrněné vozidlo M8 Greyhound a mnohé další. K vidění toho bude opravdu mnoho. Nebudou chybět ani zbraně, které zájemcům představí uniformovaní vojáci. Klasické americké pušky, samopaly, pistole, revolvery i lehké a těžké kulomety mají dlouhou historii a nadšence do zbraní jistě zaujmou.

Kulturně a dobově. Swingové koncerty a styl 40. let!Už jste dostali čokoládu od amerického vojáka? 

Po úspěchu předešlých ročníků se i letos mohou návštěvníci opět těšit na představení stylové módy válečného období 40. let. Modely nejenom z roku 1945 seznámí s tím, co bylo “in” a co bylo úplné “faux-pas”. K vidění budou zase nové modely, sličné modelky i pohlední pánové. Zkrátka na své si přijde úplně každý! Pokud jste spíše milovníky hudby než módy, věřte, že ani na vás se nezapomnělo. V programu budou opět i hudební vystoupení interpretů domácích i přespolních, kteří neváží absolvovat i dlouhou cestu, aby potěšili nejenom swingové duše nadšených Plzeňanů. Projekt PLZEŇ 1945 je také jedinečný svoji civilní stránkou. Kromě vojáků a vojenských ležení budou k vidění autenticky odění Plzeňané vítající své osvoboditele ať už se slovy díku nebo bábovkou na talíři. Chybět nebudou ani kulisy dotvářející dobovost celé scény.

Projekt PLZEŇ 1945 se již tradičně otevře i školním exkurzím. K exkurzi lze školní skupinu registrovat na webových stránkách projektu. Tam zároveň naleznete nejaktuálnější informace.