Slavnosti svobody se staly již neodmyslitelnou součástí plzeňského kulturního života během prvních květnových dnů a jinak tomu nebude ani letos, kdy uplyne 72 let od osvobození západočeské metropole americkou armádou a ukončení druhé světové války v Evropě. I toto „nekulaté“ výročí je třeba náležitě připomenout. O tom jsou přesvědčeni i organizátoři projektu PLZEŇ 1945, kteří si pro všechny návštěvníky Slavností připravili VII. ročník s několika inovacemi, který se odehraje od pátku 5. do pondělí 8. května 2017. 

Pokud jste stálými návštěvníky Slavností svobody, jistě se vám projekt PLZEŇ 1945 zapsal do paměti. Jako každý rok, na Vás čekají autentické vojenské tábory, velké množství historické techniky, vojáci trénující pořadová cvičení a mnoho dalšího. Letošní scénou projektu budou plzeňské Křižíkovy sady a tzv. Proluka. 

Už jste dostali čokoládu od amerického vojáka?

PLZEŇ 1945 vás vrátí do května 1945! O 72 let zpět se vrátí Křižíkovy sady a jejich okolí přímo v historickém jádru města Plzně. Každý návštěvník bude vtažen do historie a zažije ji „na vlastní kůži“. Ožijí před ním nejenom autentické vojenské tábory. Ve štábu bude důstojník sepisovat denní hlášení, kuchaři v polní kuchyni uvaří oběd pro celou jednotku, která před jídlem provede hygienu v polních umývárnách, vojenská policie se postará o dokonalý pořádek, civilní obyvatelstvo bude v euforii z osvobození vyhledávat ve svých řadách kolaboranty a dožadovat se spravedlnosti. Ve dne v noci bude fungovat i polní ošetřovna plně vybavena originálními zdravotnickými nástroji a materiálem z druhé světové války. Dostali jste už někdy čokoládu od amerického vojáka tak, jak to znáte z vyprávění vašich babiček? Zkuste se letos podívat do Křižíkových sadů, možná se vám poštěstí.

Letošek, bude rokem stoletého výročí vzniku americké 2. pěší divize. Slavná jednotka se znakem hlavy indiánského náčelníka na bílé hvězdě v černém štítu se významně zapojila i do osvobozování Plzeňska a do Plzně dorazila 7. května 1945. Právě příslušníky této slavné americké jednotky budou ztvárňovat uniformovaná účastníci projektu PLZEŇ 1945. A navíc, se tentokrát primárně zaměření na prezentaci příslušníků vojenské policie a dalších týlových jednotek divize.

Kulturně a dobově: Přehlídka módy 30. a 40. let a swingové koncerty!

Po obrovském úspěchu předešlých ročníků se i letos mohou návštěvníci opět těšit na módní přehlídku, která představí ty „nejnovější“ modely nejenom z roku 1945, seznámí nás s tím, co bylo „in“ a co bylo úplné „faux-pas“. K vidění budou zcela nové modely, sličné modelky i pohlední pánové. Zkrátka na své si přijde úplně každý! Místem konání přehlídek dobové módy bude malé „dobové“ pódium v sadech i velké pódium na náměstí Republiky.

Pokud jste spíše milovníky hudby než módy, věřte, že ani na vás se nezapomnělo. Letos nabídneme opět i hudební program nabízející interprety domácí, tak i přespolní, kteří neváží absolvovat i dlouhou cestu, aby potěšili nejenom swingové duše nadšených Plzeňanů.

Projekt PLZEŇ 1945 je také jedinečný svojí civilní stránkou. Kromě vojáků a vojenského zázemí budou v Křižkových sadech k vidění autenticky odění Plzeňané vítající své osvoboditele ať už se slovy díku nebo bábovkou na talíři. 

Projekt PLZEŇ 1945 se otevře již tradičně i školním exkurzím, a to v pátek 5. května. K exkurzi se školní skupiny mohou registrovat na webových stránkách projektu www.plzen1945.cz. Tam zároveň naleznete nejaktuálnější informace. Kromě programu, popisu jednotlivých částí a fotek na vás čekají i soutěže.