Slavnosti svobody se staly již neodmyslitelnou součástí plzeňského kulturního života během prvních květnových dnů a jinak tomu nebude ani letos, kdy uplyne 73 let od osvobození západočeské metropole americkou armádou a ukončení druhé světové války v Evropě. I toto “nekulaté” výročí je třeba náležitě připomenout. O tom jsou přesvědčeni organizátoři projektu PLZEŇ 1945, kteří si pro všechny návštěvníky Slavností připravili VIII. ročník, který se uskuteční od pátku 4. do neděle 6. května 2018. 

Pokud jste stálými návštěvníky Slavností svobody, jistě se vám projekt PLZEŇ 1945 zapsal do paměti. Jako každý rok, na Vás čekají autentické vojenské tábory, historická vojenská techniky, vojáci trénující pořadová cvičení, dobově oděné ženy i muži a mnoho dalšího. Letošní scénou projektu budou plzeňské Křižíkovy sady a tzv. Proluka. 

Už jste dostali čokoládu od amerického vojáka?

PLZEŇ 1945 vás vrátí do května 1945! O 73 let zpět se vrátí Křižíkovy sady a jejich okolí přímo v historickém jádru města Plzně. Každý návštěvník bude vtažen do historie a zažije ji “na vlastní kůži”. Ožijí před ním nejenom autentické vojenské tábory. Ve štábu bude důstojník sepisovat denní hlášení, vojenská policie se postará o dokonalý pořádek, civilní obyvatelstvo bude v euforii z osvobození vyhledávat ve svých řadách kolaboranty a dožadovat se spravedlnosti. Dostali jste už někdy čokoládu od amerického vojáka tak, jak to znáte z vyprávění vašich babiček? Zkuste se letos podívat do Křižíkových sadů, možná se vám poštěstí.

V loňském roce připomínali organizátoři projektu 100. výročí zformování americké 2. pěší divize. Slavná jednotka se znakem hlavy indiánského náčelníka na bílé hvězdě v černém štítu se významně zapojila i do osvobozování Plzeňska a do Plzně dorazila 7. května 1945. Právě příslušníky této slavné americké jednotky budou ztvárňovat uniformovaní účastníci projektu PLZEŇ 1945. A navíc, se budou věnovat i obecně méně připomínaným příslušníkům vojenské policie a dalších týlových jednotek divize.

Kulturně a dobově: Přehlídka módy 30. a 40. let a swingové koncerty!

Po obrovském úspěchu předešlých ročníků se i letos mohou návštěvníci opět těšit na módní přehlídku, která představí ty “nejnovější” modely nejenom z roku 1945, seznámí nás s tím, co bylo “chic” a co bylo úplné “faux-pas”. K vidění budou překrásné originální modely, sličné modelky i pohlední pánové. Zkrátka na své si přijde úplně každý. Místem konání přehlídek dobové módy bude malé “dobové” pódium v Křižíkových sadech.

Pokud jste spíše milovníky hudby než módy, věřte, že ani na vás se nezapomnělo. Kulturní část programu projektu i letos nabídneme opět koncerty interpretů domácích i přespolních, kteří neváží absolvovat i dlouhou cestu, aby potěšili nejenom swingové duše nadšených Plzeňanů.

Projekt PLZEŇ 1945 je také jedinečný svojí civilní stránkou. Kromě vojáků a vojenského zázemí budou v Křižkových sadech k vidění autenticky odění Plzeňané vítající své osvoboditele ať už se slovy díků nebo bábovkou na talíři. 

 

 

Dějepis není nuda! 

Projekt PLZEŇ 1945 byl založen na osvětě veřejnosti. Školním výpravám pak může pomáhat s výkladem dějin druhé světové války s ohledem na samotné město Plzeň. Žáci a studenti se tak dozví, jací američtí vojáci do Plzně v květnu 1945 přijeli, co tomu předcházelo, jak se proti německým okupantům postavili samotní Plzeňané, nebo jak vypadal pobyt Američanů až do jejich odjezdu. Školní exkurzi lze letos absolvovat v pátek 4. května. K exkurzi se školní skupiny mohou registrovat na webových stránkách projektu www.plzen1945.cz.