„Plzeň 1945“ přinese do Křižíkových sadů náladu květnového osvobození
67. výročí od osvobození Plzně spojeneckou armádou oslaví město ve velkém stylu. Jedním z hlavních bodů programu bude i letos projekt „Plzeň 1945,“ se kterým se nadšení návštěvníci seznámili již v loňském roce či dříve, když se mohli projít „Svobodnou ulicí 1945“. Letos se na něj mohou těšit od pátku 4. května do úterý 8. května.
„Plzeň 1945“ je jedinečným projektem spřátelených klubů vojenské historie, a to jak plzeňských, tak i přespolních. Pod taktovkou klubu Tommy and Yankee o. s., který tuto tradici před lety započal, se i letos v Křižíkových sadech rozproudí život v dobovém stylu. Tentokráte se však návštěvníci mohou těšit na mnohem více, než byli zvyklí.
Ani letos nebudou chybět dobové campy, a to jak americký, tak československý. Na československý Kombinovaný oddíl, který sloužil v době války pod britskou vlajkou a do Plzně dorazil 7. května 1945, tedy jen den po Američanech, by se nemělo zapomínat! Kromě Proluky se budou vojenské campy rozprostírat i v celém prostoru pod ní a k vidění budou, jak vojenské stany, tak i autentické vybavení – štáb, rozhlas, polní dílna, ošetřovna, polní kuchyně s jídelnou, vojenská policie a další. S tím souvisí i dobový vojenský život. Pokud si přivstanete, stihnete možná i rozcvičku, pokud přijdete v poledne, bude se obědvat. Mezi jednotlivými campy bude probíhat čilá spolupráce. A těšit se návštěvníci mohou i na napínavé scény z dobového života – zatýkání nacistických vojáků, vyhledávání kolaborantů, návštěvy dobově oblečených Plzeňanů…
Na své si přijdou i milovníci vojenské techniky. Kromě kultovních jeepů, se mohou těšit na americké vozy Dodge, GMC, Half Track, obrněné transportéry M8 Greyhound, motorky Harley Davidson a další. K vidění toho bude opravdu mnoho. Nebudou chybět ani zbraně, které zájemcům představí uniformovaní vojáci. Klasické britské i americké pušky, samopaly, pistole, revolvery i lehké a těžké kulomety mají dlouhou historii a nadšence do zbraní jistě zaujmou.
Projekt „Plzeň 1945“ je jedinečný zejména svoji „civilní“ stránkou. Kromě vojáků a vojenských campů budou v Křižíkových sadech k vidění autenticky odění Plzeňané vítající své osvoboditele ať už se slovy díku nebo bábovkou na talíři. Dobové kulisy vytvoří již tradičně dřevěný plot s protektorátními plakáty, reklamami a vyhláškami, dobová trafika, či vchod do protileteckého krytu.
Kromě scény v Křižíkových sadech jsou všichni zváni i před muzeum Patton Memorial. Zde se bude nacházet kontrolní stanoviště amerických Rangers, kteří se svým táborem, ukázkou dobového vojenského života, výstavkou zbraní a představením historických vozidel doplní rozšířenou expozici muzea.
Pokud budete chtít v době Slavností svobody vyrazit za kulturou, Křižíkovy sady vám opět nabídnou bohatý program. Na dobovém pódiu se vystřídají umělci všeho druhu. V pátek odpoledne zahájí program dobová módní přehlídka. Autentické modely, účesy a klobouky potěší zraky pánů i dam. Pokud ji v pátek nestihnete, máte možnost ještě v neděli dopoledne. Dále se například v sobotu odpoledne můžete těšit na Lidovou muziku z Chrástu. V neděli v 18 hodin program vyvrcholí vystoupením jazzové a swingové kapely Pilsner Jazz Band. Další program s časy bude upřesněn.
Projekt „Plzeň 1945“ se v pátek a v pondělí otevře již tradičně i školním exkurzím. K exkurzi se můžete registrovat na webových stránkách projektu www.plzen1945.cz. Tam zároveň naleznete nejaktuálnější informace. Kromě programu, popisu jednotlivých částí a fotek na vás čekají i soutěže.