Tiskové zprávy

Tisková zpráva č. 3/rok 2016

“The Accidental Hero” – americká one-man show v Plzni

tiskovkyVe spolupráci s Filozofickou fakultou Západočeské univerzity v Plzni se v rámci projektu PLZEŇ 1945 uskuteční na akademické půdě jedinečné divadelní představení “The Accidental Hero”. Americký autor Patrick Dewane napsal tuto one-man show na základě osobních vzpomínek svého dědečka, podplukovníka americké 2. pěší divize Matta Konopa. Jak jeho jméno napovídá, jednalo se o Čechoameričana. V květnu 1945 se účastnil osvobozování západních Čech, dostal se do Domažlic i do Plzně. Aniž by to očekával, tak v místech, která pomáhal osvobodit od nacismu, nalezl své rodné kořeny. 

Až dvacet let po smrti svého dědečka, který o svých válečných zážitcích odmítal vyprávět, nalezla Konopova vnučka Jane dědečkovy válečné deníky a soukromé filmové záznamy. Z těchto střípků pak Patrick Dewane napsal divadelní představení “The Accidental Hero”, se kterým sklízí úspěch po celých Spojených státech amerických. Díky spolupráci s českými přáteli mohl hru představit i v České republice. Sehrát představení v Plzni má speciální význam, neboť se tím dostává na místo, kde podplukovník Matt Konop oznámil plzeňskému lidu zprávu o německé kapitulaci.

Hra je dojemným příběhem muže, který byl cizincem tam, kde se narodil, a až ve svých 39 letech poznal, jaká je země odkud pochází. One-man show “The Accidental Hero” představí příběh Matta Konopa prostřednictvím výtečného autorova herectví i dochovaných filmových záběrů. Jedná se o velmi ojedinělou akci, která netradiční formou zpracovává osobní memoáry přímého účastníka 2. světové války.

V Plzni se odehraje v úterý 3. května 2016 od 10:30 v budově Filozofické fakulty ZČU v Sedláčkově ulici č. 15 (místnost SP 319). Ačkoliv je toto představení uspořádáno primárně pro studenty plzeňské univerzity, zvána je také široká veřejnost. Tuto jedinečnou příležitost by si neměl nikdo nechat ujít. Představení probíhá v anglickém jazyce, k dispozici budou české titulky. Po skončení představení bude prostor pro besedu s autorem. Vstupné je zdarma. S ohledem na omezenou kapacitu sálu, doporučujeme využít internetového formuláře pro rezervaci míst: http://plzen1945.cz/?page_id=1112.

Partnerem akce je Katedra historických věd FF ZČU a Projekt PLZEŇ 1945. Více informací o představení lze získat na webové stránce www.accidentalhero.net.

pozvanka-1