Aktuality

Váleční veteráni a pamětníci na Slavnostech svobody 2015

473934m-slavnosti-svobody-v-plzni-2012Letošní Slavnosti svobody budou jedněmi z posledních velkých oslav osvobození, kterých se budou moci zúčastnit také váleční veteráni a pamětníci druhé světové války. Těžce se na to myslí, ale je třeba si realisticky uvědomit, že čas nelze zastavit, a tito vzácní lidé postupně odcházejí. 

Plzeňské oslavy osvobození a konce druhé světové války každoročně navštěvuje několik amerických a belgických válečných veteránů. Někteří z nich se v dubnu a květnu 1945 přímo účastnili osvobození západních a jihozápadních Čech v řadách americké Třetí armády. Každoročně přijíždějí do Plzně na vlastní náklady se svými nejbližšími, kterým chtějí ukázat naši zemi, kterou před sedmdesáti lety pomáhali osvobodit. Nemohou zapomenout vřelého přijetí, kterého se jim dostalo na jaře roku pětačtyřicátého a dostává se jim i nyní. A je to správné. Americké a belgické válečné veterány nelze během plzeňských oslav přehlédnout. Při jejich přítomnosti se dění točí především okolo nich. Potřást si rukou s veteránem chtějí mladí i staří.

Letos se k těmto zahraničním hostům poprvé připojí také polští veteráni partyzánské brigády, která na jaře 1945 osvobodila zajatecký tábor v Holýšově. Jedná se o jedinečnou příležitost připomenout si tyto neznámé lidi, kteří také mají svůj podíl na pádu nacistické moci v Čechách.
I oni se zúčastní besedy s válečnými veterány, která proběhne v sobotu 2. května 2015 od 10:00 v Měšťanské besedě.

Poněkud obtížnější je však najít ty, na které se v dnešní době neprávem zapomíná. Na české válečné veterány a pamětníky. I ti by měli být hvězdami oslav, ačkoliv o to většinou sami nestojí. Ač nejsou na ceremoniích vidět, přesto se na nich objevují a nenápadně naslouchají a pozorují. Zahraniční veterány vítají stejně jako před sedmdesáti lety a vzpomínají. Divák si pak ani neuvědomuje, že těžkosti válečného života prožili nejen veteráni na pódiu, ale i starší paní vedle něj. Co pro ni muselo být prožít šest let nacistické okupace? O koho a o co během těch let přišla? Třeba i ona bojovala proti nacismu…

Američtí váleční veteráni, kteří se zúčastní Slavností svobody 2015:
Earl Ingram, George Thompson, Robert Gilbert, James Duncan, Herman Geist, Karl Lindquist, Tom Ingram, John Cannizzo, Richard Pieper, Robert Crooker, Harry Lee, Reuben Schaetzel, Alan Buckley, Norval Williams.

Belgičtí váleční veteráni, kteří se zúčastní Slavností svobody 2015:
Michel Gilain, José Schindfessel, Louis Gihoul, Hubert Rauw, Paul Jacobs.

Polští váleční veteráni, kteří se zúčastní Slavností svobody 2015:
Stanisław Turski, Władysław Stefański, Zygmunt Aleksander Feliks Rafalski, Marian Rutkowski, Jan Knychała.

Čeští váleční veteráni, kteří se snad objeví na Slavnostech svobody 2015:
Jaroslav Maršák, Slávka Altmanová, Bohumil Janča, Josef Kotyza, Štefan Laurinc, Vasil Suremka.