Aktuality, Tiskové zprávy

Tisková zpráva č. 1/rok 2015

tiskovkyProjekt Plzeň 1945 – sedmdesát let nazpět v čase

 V Křižíkových sadech a přilehlém okolí se opět přeneseme do roku pětačtyřicátého. Projekt PLZEŇ 1945 přiblíží onu dobu nejen z pohledu amerických vojáků, ale také dobového civilního obyvatelstva na konci druhé světové války. Tato scéna nabídne letos řadu novinek a návštěvníkům se ještě více otevře. Nutno podotknout, že na projekt PLZEŇ 1945 již nelze nahlížet v mantinelech dobových vojenských táborů pouze v Křižkových sadech, neboť jeho účastníci se zapojují do řady akcí z celkového programu Slavností svobody 2015.

 Dobový vojenský tábor v sadech

K tradičním plzeňským oslavám osvobození a konce války v Evropě patří neodmyslitelně vojenské tábory, které představují podobu vojáků z let minulých. Jedná se o výsledky náročné práce dobrovolníků z řad klubů vojenské historie. Dobový tábor v Křižíkových sadech nabídne historicky hodnověrnou ukázku podoby příslušníků americké 16. obrněné divize, tedy té jednotky americké Třetí armády, která do Plzně vstoupila jako první.

V rámci vojenského ležení americké armády budou moci návštěvníci vidět polní jídelnu, ošetřovnu, obytné stany pro mužstvo i důstojníky, polní dílny, stanoviště vojenské policie a velitelské stanoviště. Mezi účastníky projektu budou letos ve větší míře zastoupeny také uniformované dívky, které připomenou ženské pomocné sbory americké armády. Ostatní uniformovaní účinkující budou dodržovat vojenský režim, včetně společného vydávání jídla, nácviků armádního drilu, držení a střídání hlídek, a udržování pořádku vojenskou policií

K vidění bude pochopitelně množství originální vojenské techniky z výzbroje americké armády z let druhé světové války a to ze sbírek hned několika soukromých sběratelů. Mezi osobními terénními vozy Jeep a nákladními vozy Dodge a GMC, to budou také obrněné polopásové vozy Halftrack a osmikolové M8 Greyhound, různých typů a modelů. A objeví se také řada naprostých unikátů a novinek, které na plzeňských oslavách osvobození dosud představeny nebyly. Jedná se například o těžký dílenský vůz Ward la France a ženijní tahač M2 Cletrac. Bezpochyby největší novinkou bude prezentace amerického stíhače tanků M36 Jackson ze sbírek Vojenského technického muzea v Lešanech.

A co více, dobový tábor v Křižkových sadech bude jako jediný přístupný po celou dobu konání Slavností svobody, tedy od pátku 1. až do středy 6. května! Pochopitelně, během pracovních dní v omezenější míře a s absencí největší techniky.

 Dobová atmosféra

Snahou organizátorů projektu PLZEŇ 1945 je, aby se město přeneslo do dobové atmosféry roku pětačtyřicátého. Tomu budou napomáhat rytmy jazzu, dechové hudby, ale i dobově oblečení účinkující a vhodné kulisy. Na „dobovém“ pódiu v sadech se během víkendu opět odehraje několik živých hudebních vystoupení. Koncerty by si neměli nechat ujít milovníci klasického jazzu a swingu 30. a 40. let, stejně jako příznivci české lidové muziky. Prostor bude i pro ty, kteří se nechají unést tancem. Stejně jako folklórní taneční soubor.

Ale projekt PLZEŇ 1945 dobovou atmosféru nenavozuje pouze hudbou, nýbrž i ukázkou života samotných Plzeňanů na konci války. Na pódiu v Křižíkových sadech se v pátek a neděli uskuteční dvě přehlídky dobové módy, v sobotu se dobovému odívání bude věnovat menší přehlídka spojená s workshopem. I díky dlouhodobějším podnětům, které projekt PLZEŇ 1945 nabízí, a kterými se oživuje zájem o styl čtyřicátých let, očekáváme aktivní zapojení řady návštěvníků, kteří si chtějí Slavnosti svobody také užít ve stylu jejich praprarodičů.

Část sadů se navíc uzpůsobí do podoby ulice z května 1945, jak si pravidelní návštěvníci oblíbili. Opět se tak setkají s dobovou trafikou, kde si budou moci koupit některý z pamětních předmětů Slavností svobody, s dřevěným plotem polepeným dobovým plakáty a dalšími kulisami.

 Živá výuka historie

Slavnosti svobody by měly poskytnout nejen zábavu, ale také ponaučení. V dobovém táboře v Křižíkových sadech bude vystaveno dobové vojenské vybavení a technika, a zvídavým návštěvníkům k nim informace bude poskytovat uniformované osazenstvo táborů. Ve vybraných časech budou navíc připraveny komentované prohlídky, které s průvodcem projdou celý tábor a nahlédnou do něj více, než při běžné návštěvě.

Zvláštní prostor bude ve stejném táboře opět věnován školním exkurzím od pondělí 4. do středy 6. května. Organizátoři projektu Plzeň 1945 jsou připraveni na exkurze ze všech typů škol a nabízejí oživení a doplnění výuky dějepisu jedinečnou formou. S ohledem na časové možnosti a hladký průběh návštěv je potřeba školní výpravy předem rezervovat pomocí formuláře na webových stránkách www.plzen1945.cz.

Ve spolupráci mezi týmem projektu PLZEŇ 1945 a Západočeským muzeem v Plzni bude od dubna do srpna možné navštívit také výstavu věnovanou životu v letech nacistické okupace „Plzeňané a II. světová válka“. Výstava bude umístěna v Národopisném muzeu Plzeňska, v těsné blízkosti Křižíkových sadů.

 V koloně Convoy of Liberty

Členové klubů vojenské historie sdružených pod hlavičkou projektu Plzeň 1945 se opět zúčastní tradiční kolony vojenské techniky projíždějící hlavní plzeňskou třídou – Convoy of Liberty. Jízdou po Klatovské se tak v neděli 3. května představí technika umístěná během víkendů v Křižíkových sadech. Spolu s ní i uniformovaní účinkující v podobě, v jaké vstupovali příslušníci americké 16. obrněné divize do města 6. května 1945.

S ohledem na časné ranní řazení konvoje je třeba, aby návštěvníci brali v potaz nutnou absenci řady vozidel ve vojenském táboře v sadech v době od rána do druhé hodiny odpolední, kdy se budou účastnit Convoy of Liberty.

 Plzeňané versus Američané

Po sedmdesáti letech se v pondělí 4. května uskuteční přátelské utkání mezi FC Viktoria Plzeň a výběrem americké armády z května roku 1945. Jedenáctka amerických vojáků bude složena z účastníků projektu PLZEŇ 1945, kteří se obléknout do dobových souprav se symbolem indiánské hlavy na prsou, znaku americké 2. pěší divize.

Tento vzpomínkový zápas se odehraje na tréninkovém hřišti domácí Viktorie v Luční ulici, stejně jako před sedmdesáti lety, kdy se hrálo ještě mezi troskami po jednom z jarních náletů na Plzeň. Američané tehdy ukázali, že jim klasická evropská kopaná příliš nesedí a prohráli s domácími borci 11:1. Lze očekávat stejný výsledek i tentokrát? Nechme se překvapit. Tehdy sledovalo zápas deset tisíc diváků, kolik jich bude letos?

 Vzpomínky u pomníků

Památku obětí, veteránů, vojáků i civilistů je třeba připomínat a uctívat. Během Slavností svobody budou uctěni američtí vojáci, kteří se na osvobození města a okolí podíleli, stejně jako českoslovenští vojáci zahraničního i domácího odboje, a také oběti druhé světové války. A účastníci projektu PLZEŇ 1945 budou u toho, aby u pomníků zajistili uniformované čestné stráže.

Již první den letošních Slavností svobody, v pátek 1. května, bude na terasách pod Velkým divadlem odhalen památník věnovaný veliteli americké Třetí armády generálovi G. S. Pattonovi. Jedná se o mimořádnou událost, která si zaslouží i přítomnost čestné jednotky vojáků Pattonovy armády.

Lidé z projektu Plzeň 1945 budou přítomni také u uctění památky obětí druhé světové války na náměstí Míru a vzpomínky na zahájení prvního vysílání povstaleckého rozhlasu v Plzni ve Štruncových sadech.

Tradičním zakončením Slavností svobody je slavnostní ceremoniál „Díky, Ameriko!“ u památníku osvobození americkou armádou na Americké třídě. Ve středu 6. května se mezi čestné stráže pomníku zařadí také účastníci projektu PLZEŇ 1945 a společně s davy Plzeňanů a vzácných hostů vzdají hold válečným veteránům.

Více informací o projektu a jeho programu naleznete na: www.plzen1945.cz a také na sociálních sítí www.facebook.com/plzen1945 a www.plzen1945.blogspot.cz.