Aktuality

Slavnosti svobody 2021 opět online

Letošní Slavnosti svobody uspořádá město Plzeň v termínu od 6. do 9. května. Přestože vedení města minulý rok doufalo, že bude možné přesunout připravený program k 75. výročí osvobození do roku 2021, bohužel ani letos pokračující pandemická situace nedovolí uspořádat tradiční program ve veřejném prostoru. Základem se tak stane online studio, které bude vysílat z Měšťanské besedy, a to od čtvrtka 6. května po všechny dny. Přinese kromě jiného přímý přenos ze vzpomínkového aktu u památníku Díky, Ameriko! a živé rozhovory s veterány z USA a Belgie, kteří zasílají srdečné pozdravy a moc se těší, že se prostřednictvím on-line studia budou moci s Plzeňany opět setkat. 

Formát on-line studia Slavností svobody je výjimečný a já jsem velmi rád, že nám dovolí nepřerušit tradici Slavností svobody. Zároveň je velkou příležitostí představit plzeňské oslavy osvobození dalším potenciálním návštěvníkům z celé republiky i zahraničí, a především je investicí do budoucnosti této jedinečné, turisticky velmi atraktivní události. Vloni sledovalo studio Slavností svobody více než 45 tisíc lidí, značná sledovanost byla v zahraničí. Je reálné, že i letos si on-line vysílání najde své diváky. V současné době je takové studio také jedinou cestou, jak zprostředkovat atmosféru Slavností svobody také veteránům,” uvedl primátor Martin Baxa.

Ve čtvrtek 6. května budou moci lidé zhlédnout přímý přenos ze vzpomínkového aktu u památníku Díky, Ameriko! a živé rozhovory s americkými a belgickými veterány. V pátek 7. a v sobotu 8. května bude studio vysílat od 17 do 20 hodin. V přenosech se zaměří na zprostředkování činnosti klubů vojenské historie, připomene historické události a nabídne vysílání zajímavých dokumentů a rozhovorů. Program doplní atraktivní hudební vstupy.

V neděli 9. května, kdy by za normálních okolností projížděl městem Convoy of Liberty, začne studio vysílat v tradičním čase startu konvoje, tedy v 11 hodin dopoledne. Úvod vysílání bude věnován historii pořádání oslav osvobození a záběrům z konvojů, které v minulých letech projely městem za několikatisícové účasti zájemců. Studio odvysílá streamy hudebních vystoupení, zajímavé tematické reportáže a v brzkých odpoledních hodinách venkovní program ‚ve vzduchu‘, který představí vojenská historická letadla. V jednání je možnost zapojit do tohoto programu armády ČR a USA,” vysvětlila vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně Jana Komišová.

Vzhledem k tomu, že omezení kontaktů nad rámec rodiny má dlouhodobě zásadní vliv i na činnost klubů vojenské historie (jejich členové se nemohou již řadu měsíců scházet), představí on-line program jejich zájmové aktivity formou předtočených reportážních pořadů. Série video reportáží se bude kromě činnosti klubů vojenské historie věnovat památným místům spojeným s osvobozením americkou armádou nejen v Plzni, ale i v kraji, a natáčet se bude v dubnu.

V případě zásadního zlepšení epidemické situace a uvolnění opatření je město připraveno v ulicích města představit formou ‚výstavy‘ dílčí části historické vojenské techniky, ne však prostřednictvím kempů, ale právě výstavou jednotlivých kusů techniky v sadovém okruhu města,” doplnil primátor Martin Baxa.

Jednou z možností, jak interaktivně zapojit veřejnost, je připravovaná venkovní soutěžní stezka “Cesta ke svobodě”, která zájemcům umožní projít si místa spojená s osvobozením města Plzně a zábavnou, poučnou a interaktivní formou se zapojit do soutěže o ceny.

Předběžný program Slavností svobody:

6. 5.

Pietní akt u památníku Díky, Ameriko!
Pro veřejnost bude zprostředkován formou živého přenosu, prostor ve studiu bude v případě zájmu poskytnut po pietním aktu i protokolárním hostům z USA a Belgie. V plánu je spojení se přes internet s veterány v USA a Belgii.

7. 5.

Studio on-line (17-20 h): hudební program, rozhovory, dokumenty

8 .5.

Studio on-line (17-20 h): hudební program, rozhovory, dokumenty, záznam položení květin u pomníků 2. pěší divize a 16. obrněné divize a pomníků na náměstí Míru

9. 5.

Studio on-line (11-17 h): hudební vstupy, letecká přehlídka, dokumenty, rozhovory, koncert

Výstavy:

Americká polní pošta v Československu
Autor Pavel Hauzner
Náměstí Republiky, mázhaus radnice

Svoboda nebyla zadarmo
Autoři David Foud, Karel Foud a Ivan Rollinger
Smetanovy sady

 

Po Velikonocích je v plánu tisková konference, kde budou odtajněni interpreti a podrobný program on-line studia, bude možné specifikovat případné možnosti programu v ulicích a výstavu vojenské historické techniky.