Aktuality, Tiskové zprávy

Online vysílání studia Slavností svobody k 75. výročí osvobození

V roce 2020 si připomínáme 75. výročí osvobození a konce druhé světové války. V květnu 1945 skončila druhá světová válka také na Plzeňsku. Výročí osvobození je v Plzni oslavováno tradičními Slavnostmi svobody, které se však letošní rok nemohli uskutečnit z důvodu ochrany zdraví před pandemií COVID-19. Město Plzeň tak ve spolupráci s umělci, členy klubů vojenské historie a dalšími připravilo náhradní program. Tím bude online vysílání studia Slavností svobody v neděli 3. května 2020. 

Na programu živého vysílání speciálního studia Slavností svobody se podílí také tým projektu PLZEŇ 1945, který se zapojí v roli odborných komentátorů některých historických témat – plzeňského povstání, protektorátní každodennosti, americké armády a válečných veteránů – ale i ukázkou dobového odívání a vybavení amerických vojáků.

Vysílání začne v 11 hodin a potrvá až do půl šesté odpoledne. Pořadem bude provázet moderátor Českého rozhlasu Plzeň, pan Vladimír Šťovíček, vystoupí plzeňský primátor pan Martin Baxa, a na dálku se připojí také američtí a belgičtí váleční veteráni. Tedy bývalí příslušníci americké Třetí armády, jejíž jednotky se podílely na osvobození západních a jihozápadních Čech na jaře 1945. Součástí vysílání bude živá hudba v podání Pilsner Jazz Bandu, za folkovou scénu vystoupí Jaroslav Samson Lenk.

První hodina programu, tedy od 11 do 12 hodin, bude patřit historické vojenské technice. Společně s Pavlem Roglem, sběratelem vojenské techniky americké armády a organizátorem tradičního dobového tábora americké 16. obrněné divize (v lokalitě za OC Plaza), se diváci podívají na rekonstruovaný americký tank Sherman, jediný svého druhu v České republice. Rozhovor doplní dokumentární záběry z kolony vojenských historických vozidel Convoy of Liberty z roku 2018. Naplánován je také přelet amerického cvičného letounu Harvard, který diváci mohou sledovat živě prostřednictvím vysílání, stejně jako krátkou vzpomínku na padlé u Památníku 16. obrněné divize a Památníku čs. vojákům bojujícím na západní frontě v Husově ulici.

Osudy dotčené druhou světovou válkou zachycené neziskovou organizací Post Bellum ve druhé hodině vysílání, od 12 do 13 hodin, představí Martin Kroupa, tajemník Kolegia Paměti národa. Zajímavý osud plzeňské hoteliérky, který poznamenala okupace, válka, bombardování Plzně i osvobození města americkou armádou, přiblíží autorka knižní podoby příběhu pod názvem Eugenie Jana Poncarová. S nově vydanou knihou Svoboda nebyla zadarmo, zaměřenou na působení jednotlivých divizí, příběhy a vzpomínky veteránů při osvobozování Plzně a západních Čech, přijdou do studia její autoři Karel a David Foudovi a Ivan Rollinger. Ten je zároveň kurátorem Muzea Patton Memorial Pilsen, které v minulém roce obnovilo expozici z roku 2005. Povídání o novinkách v muzeu doplní ukázka z dobového filmu Amerického národního archivu.

Na život v protektorátu, protinacistický odboj, plzeňské povstání, ale také roli americké armády při osvobozování Čech včetně příběhů mužů americké 2. pěší divize se zaměří třetí hodina programu, od 13 do14 hodin. Hosty budou členové týmu projektu PLZEŇ 1945: Štěpánka Skálová, Daniel Malý, Tomáš Hataj a Petr Tolar. Vysílání doplní ukázka dobového odívání s komentářem. Vysílání doplní dokumentární záběry z Národního filmového archivu a fotografie z Archivu města Plzně, Západočeského muzea v Plzni a soukromých sbírek.

Dětem lásky a době, kdy se o americké armádě nesmělo mluvit, bude patřit čas od 14 do 15 hodin. Dominovat mu budou příběhy dětí amerických vojáků, téma zpracované Veronikou Bednářovou, českou kulturní novinářkou a zahraniční reportérkou, a také jeden konkrétní životní osud. Do studia jej přijde odvyprávět Jiří Langmajer, bývalý člen opery Divadla J. K. Tyla. Živě se bude přenášet položení květin u Památníku 2. pěší divize na Chodském náměstí.

Od 15 do 16 hodin se bude vzpomínat na spontánní svobodné oslavy osvobození americkou armádou v roce 1990, na vznik kolony vojenské historické techniky Convoy of Liberty nebo na zakládání klubů vojenské historie. Mezi ně patří i Military Car Club Plzeň připomínající si 30 let své činnosti, mezi níž patří účast na oslavách vylodění v Normandii. Ve studiu zasednou zástupci klubu Rudolf Bayer, Vojtěch Kašák a také filmový režisér Václav Marhoul. Na Jana Vyčítala, kterého s Plzní pojí věhlasná píseň To tenkrát v čtyřicátom pátom, zavzpomíná Jaroslav Samson Lenk. Vysílání doplní i svými písničkami.

Poslední dvě hodiny budou patřit především veteránům. Dokument ze Slavností svobody v roce 2015 připomene nezapomenutelné okamžiky večerního vzpomínkového setkání s veterány na náměstí Republiky. Na každoroční setkávání s vojáky Třetí armády generála G. S. Pattona zavzpomínají ti, kdo se o ně pravidelně starají, Pavla Kocourková a Tomáš Raboch. Odhalení pamětní desky Československé samostatné obrněné brigádě v Arromanches ve francouzské Normandii z minulého roku a lednovou prezentaci Slavností svobody ve Washingtonu a v New Yorku připomenou náměstek primátora města Plzně Michal Vozobule a radní Lucie Kantorová.

Vzkazy českých, amerických a belgických veteránů nebo jejich rodinných příslušníků uzavřou online program, který vzhledem ke koronavirové pandemii nahradil připravované mimořádné Slavnosti svobody.

Podrobný program naleznete ZDE.

Vysílat se bude prostřednictvím webových stránek Slavností svobody, na Facebooku a na YouTube.