Aktuality, Tiskové zprávy

Tisková zpráva č. 1/rok 2017

Směle do dalšího ročníku…

Vážení přátelé projektu PLZEŇ 1945 a návštěvníci Slavností svobody,

i v roce 2017 se můžete těšit, že v programu letošních plzeňských Slavností svobody (oslav osvobození Plzně a konce druhé světové války v Evropě) opět naleznete akce našeho projektu PLZEŇ 1945. Jejich snahou bude co nejvěrněji a nejzábavněji připomenout dobu prvních květnových dní roku 1945, kdy se západočeská metropole zbavila nacistické okupace a slavila svobodu.

Místem realizace projektu v rámci Slavností svobody 2017 budou opět plzeňské Křižíkovy sady, včetně tzv. Proluky. Nejvýraznějším výstupem bude bez pochyby ležení americké armády, konkrétně příslušníků americké 2. pěší divize. Tato jednotka v letošním roce oslaví stoleté výročí svého vzniku a prezentace jejího podílu na osvobození Plzeňska (nejen v Plzni) bude spadat i do zcela nového projektu, který také pilně připravujeme. O něm však přineseme podrobnosti příště.
Podobně jako v minulých ročnících, bude jeden den vyhrazen pro organizované školní exkurze, které se budou muset dopředu rezervovat.

V Křižíkových sadech nebudou během letošních Slavností svobody chybět ani doboví civilisté. Projekt PLZEŇ 1945 každoročně připomínáme nejen americké vojáky, kteří v květnu 1945 do Plzně dojeli, ale i Plzeňanky a Plzeňany, kteří je vítali. Tehdejší módu, kterou zná převážná většina návštěvníků pouze z černobílých filmů, budeme představovat i během oblíbených přehlídek. Navíc se připojí i libé tóny zajímavých interpretů, kteří nás svou tvorbou přenesou o několik desítek let zpět. Projekt PLZEŇ 1945 totiž bude mít opět i svůj vlastní kulturní program, který chce odrážet kulturu dané doby.

Projekt se však nebude opakovat. Naopak se organizátoři každoročně snaží přicházet s novinkami, které mají projekt inovovat a činit jej divácky zajímavějším. Ani letošní, již sedmý, ročník nebude výjimkou. Můžete se tak těšit na novou koncepci využití známého prostoru. Ani dobový vojenský tábor nebude stejný – naši prezentaci americké Druhé pěší ozvláštníme tím, že se primárně zaměříme na příslušníky vojenské policie a jiných týlových jednotek, oproti těm bojovým. Doufáme, že pozorní návštěvníci naše novinky ocení.

Zbývá pouze doplnit, že letošní Slavnosti svobody se budou konat od pátku 5. do pondělí 8. května, kdy budeme slavit státní svátek Den vítězství. Po všechny tyto dny se pro Vás budeme snažit udělat maximum pro to, abyste si letošní Slavnosti svobody užili a odnesli nové poznatky. O celém programu budeme přinášet informace postupně. Sledujte naše kanály, ať Vám nic neunikne!

S pozdravem a přáním setkání na Slavnostech svobody

KVH Tommy & Yankee z.s. Plzeň
organizátoři projektu PLZEŇ 1945