Tiskové zprávy

Tisková zpráva č. 1/rok 2014

tiskovkyVážení návštěvníci, sympatizanti a přátelé, během letošního IV. ročníku našeho projektu PLZEŇ 1945 konaného v rámci Slavností svobody 2014 nastane několik razantních změn, které poněkud změní podobu celého projektu, přesto doufáme, že nám zachováte svou přízeň a podpoříte nás.

Přípravy Slavností svobody 2014, jejichž důležitou součástí se projekt PLZEŇ 1945 stal, byly komplikovanější, než ty předcházející. Plzeňané jistě sami dobře sledují, že jejich město prošlo za poslední dobu řadou rekonstrukcí a stavebních úprav a oprav, některé právě probíhají a další se chystají. Tyto práce mají své termíny. Bohužel se nevyhnou ani květnovým oslavám osvobození a konce druhé světové války.

I v oblíbené lokalitě v Křižíkových sadech, u tzv. Proluky, a přilehlém okolí se mají dle posledních zpráv konat nákladné opravy, a proto bylo třeba náš program přesunout do nové lokality. Pro náš projekt, který byl od počátku koncipován právě pro Křižíkovy sady, to představuje menší ústup od zavedeného schématu – vytvoření jedinečné atmosféry dobové ulice roku 1945 v centru Plzně. Proto je třeba počítat s tím, že řadu atrakcí, kterými jsme dělali náš projekt jedinečným a co nejzajímavějším pro širokou veřejnost, bude třeba oželet. Nejvíce se to dotkne kulturního programu, který se odehrával na dobovém pódiu, které vycházelo z pódia, které američtí vojáci v Plzni skutečně zbudovali a také z něj sebe i ostatní bavili. Víme, že se řada lidí právě na tento program těšila, a my se touto cestou omlouváme.

Po dlouhém a usilovném jednání se zástupci magistrátu města Plzně a agentury odpovědnými za organizaci Slavností svobody, kdy bylo projednáváno několik námi navržených náhradních variant, jsme došli ke zřejmě jedinému možnému řešení. Letošní IV. ročník projektu PLZEŇ 1945 se tak bude konat v jihozápadním cípu Lochotínského parku, v sousedství Lochotínského amfiteátru a Zoologické a botanické zahrady města Plzně.

V této provizorní lokalitě nebude možné dostát několika našim předsevzetím o podobě projektu PLZEŇ 1945, především co se týče práce s dobovými kulisami a navozením atmosféry. Přesto pevně věříme, že se nám podaří vytvořit divácky zajímavé dobové vojenské tábory, ve kterých budou moci návštěvníci zhlédnout táborový život amerických a československých vojáků. Velikým lákadlem jistě bude i značný počet originální vojenské techniky, včetně několika obrněných vozidel a ojedinělých kusů techniky.

Návštěvníky, kteří projekt PLZEŇ 1945 již znají z předešlých ročníků, se budeme snažit i přes menší ústupky nezklamat a udělat pro ně maximum. A i když se nejedná o centrum města, pevně věříme, že to nebude pro návštěvníky překážkou a najdou si k nám cestu.

Již nyní se na Vás velice těšíme!

organizátorský tým projektu PLZEŇ 1945