Dnes 17. dubna si připomínáme 80 let od nejstrašnějšího náletu na Plzeň během II. světové války. Noční bombardování 17. dubna 1945 začalo ve 4:05 a za necelých dvacet minut zanechalo 624 mrtvých a 453 zraněných. Kromě Plzeňanů zemřel také nezjištěný počet německých vojáků a civilních uprchlíků, kteří se nacházeli na plzeňském hlavním nádraží.Cílem náletu byla …
Dnes 17. dubna si připomínáme 80 let od nejstrašnějšího náletu na Plzeň během II. světové války. Noční bombardování 17. dubna 1945 začalo ve 4:05 a za necelých dvacet minut zanechalo 624 mrtvých a 453 zraněných. Kromě Plzeňanů zemřel také nezjištěný počet německých vojáků a civilních uprchlíků, kteří se nacházeli na plzeňském hlavním nádraží.
Cílem náletu byla plzeňská nádraží, seřaďovací a hlavní osobní, která byla strategickými dopravními uzly v Protektorátu Čechy a Morava. Přes Plzeň projížděly desítky a stovky německých železničních transportů s nákladem vojenské techniky. Bomby svržené na plzeňská nádraží měly tuto dopravu zastavit nadobro. Nálety vykonalo 227 bombardérů Lancaster britského Královského letectva. Pro snadnější zacílení jim 11 bitevních letadel Mosquito pomocí světlic osvítilo Plzeň jako ve dne. Přes všechnu snahu se nebylo možné vyhnout velkému rozptylu dopadajících pum a tím i civilním obětem. Zničena byla zástavba na Jateční třídě, dělnická kolonie Cikánka a západní část Doubravky a Letné.